Shopping Cart

Stół z żywicy epoksydowej buduje się sam: Przewodnik krok po kroku

Są one po prostu całkowicie modne i każdy chce je mieć, stoły z żywicy epoksydowej są po prostu bardzo poszukiwane. Ale niestety nie każdego stać na taki kawałek biżuterii w sklepie meblowym, a nawet mieć je zrobić, bo szybko idą w setki i tysiące euro. Aby umożliwić Ci realizację marzenia o jednym z tych klejnotów, przygotowałam poradnik, jak samodzielnie wykonać stół z żywicy epoksydowej. Szczegółowo wyjaśniam każdy krok, a także to, czego potrzebujesz pod względem materiałów i sprzętu, aby samodzielnie wykonać piękny stół z żywicy epoksydowej.

Trend ten, podobnie jak wiele innych, pochodzi również z USA i cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Ponieważ stół może być wykonany i zaprojektowany w wielu różnych stylach, pasuje do prawie każdego salonu lub jadalni. Nieważne, czy żyjesz bardzo nowocześnie i trzeźwo i chcesz rozświetlić stół, czy też żyjesz bardzo luksusowo i pompatycznie, stół może być zaprojektowany zgodnie z istniejącym wyposażeniem i dostosowany do niego. Kreatywność w produkcji nie ma granic, a Twój stół z żywicą epoksydową z pewnością przyciągnie uwagę.

Co to jest Epoxy River Table?

Są to stoły z żywicy epoksydowej, które zazwyczaj są całkowicie wypełnione po środku żywicą epoksydową i po prawej i lewej stronie, czyli na długich bokach drewna. Nazwa pochodzi od tego, że wygląda na to, że żywica epoksydowa przepłynęła przez drewno. Aby nadać tabeli pożądany kształt, epoksyd jest również wypełniany na krawędziach, jeśli jest to konieczne do uzyskania pożądanego kształtu tabeli. W większości przypadków epoksyd jest kolorowy, aby idealnie wyeksponować stół i podkreślić dramaturgię projektu.

Kontrast epoksydów i drewna sprawia, że stół przyciąga wzrok i może być doskonale dopasowany do istniejącego wyposażenia poprzez barwienie epoksydem. Możliwe jest również zastosowanie bezbarwnego wypełnienia epoksydowego, wtedy wypełniona część jest przezroczysta i można albo patrzeć na podłogę, albo nadać przezroczystej części wewnętrzne życie. Na przykład, bardzo popularne są podwodne obrazy, przez które potem cały podwodny świat wylewa się na stół w epoce. Nie ma absolutnie żadnych ograniczeń dla Twojej kreatywności, a możliwości projektowe są prawie nieograniczone.

  • Pozwól swojej kreatywności biegać swobodnie i zaprojektuj stół swoich marzeń.
  • Buduj elementy, które uczynią Twój stół wyjątkowym

Stworzyłem ten tutorial dla Ciebie, ponieważ chcę podzielić się z Tobą moim entuzjazmem dla stołów z żywicy epoksydowej. Samodzielne budowanie stołu epoksydowego nie jest tak trudne, jak ci się wydaje, i to właśnie chcę ci pokazać za pomocą tego tutorialu. Dzięki temu każdy powinien móc cieszyć się tak pięknym stołem, który wzbogaci każde pomieszczenie i sprawi, że obiad będzie jeszcze lepiej smakował. Chcę ci też powiedzieć, jak dostałem się do budowania stołów epoksydowych i zapewnić cię, że ty też stworzysz swój projekt stołów.

Pierwszy stół Epoxy River Table zobaczyłem pod koniec 2017 roku i od razu został zahaczony! Od razu wiedziałem, że sam chcę zrobić te piękności i odważyłem się przeprowadzić pierwsze eksperymenty. Niestety, nie było łatwo dostać dobrej jakości epoksyd w Brazylii, ale po kilku miesiącach znalazłem dobrego producenta. W międzyczasie prowadzę w Brazylii mały biznes, który stał się znany jako firma wysokiej jakości i sprzedaje ekskluzywne meble. Chcę oszczędzić ci frustracji, której doświadczyłem i pokazać ci, jak zbudować stół epoksydowy, nawet jako początkujący.

Preparaty do produkcji stołu z żywicy epoksydowej

Samodzielne budowanie stołu z żywicy epoksydowej nie jest trudne. Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz jest drewno, najlepiej naturalna deska drewniana. Alternatywnie można użyć deski wyciętej z pnia drzewa, o grubości co najmniej 4 cm. Twój stół będzie szczególnie piękny, jeśli kawałek drewna nadal będzie miał tak zwaną „naturalną krawędź”, czyli korę drzewa. Takie kawałki drewna można kupić u sprzedawcy drewna, w Internecie lub w dobrym sklepie stolarskim. W sklepie z narzędziami można również kupić dwie atrakcyjne deski drewniane i korzystać z nich. Za pomocą wyrzynarki można je przeciąć na lekko zakrzywiony kształt z jednej strony.

Potem czas zabrać się do ciężkiej pracy: teraz możesz zacząć ciąć swoje kawałki drewna na wymiar. Należy jednak upewnić się, że drewno jest wystarczająco suche, najlepiej poniżej 12% wilgotności. Następnie można przy pomocy piły tarczowej przeciąć kawałek drewna na pół długości i skrócić dwa powstałe w ten sposób kawałki do dokładnie tej samej długości. Upewnij się, że krawędzie boczne są pod kątem prostym do prostych długich boków. Jeśli nie masz piły tarczowej, niech zaufany stolarz zrobi ten krok. Jest to podstawa Twojego stołu i tym samym element nośny.

Następnym krokiem w instrukcji budowy stołu z żywicy epoksydowej jest struganie, czyli wyrównanie płyt. Płyty muszą mieć dokładnie taką samą grubość w każdym punkcie i mieć czystą powierzchnię. Jeśli nie masz pod ręką strugarki, poproś swojego stolarza lub dostawcę drewna o wykonanie pracy. Upewnij się, że pracujesz w czystym i suchym środowisku. Idealna temperatura w twoim miejscu pracy to 20 stopni. Nie należy kłaść żywicy epoksydowej na podłodze, ponieważ jest ona zawsze zimniejsza od powietrza, a wtedy powstaną małe pęcherzyki, których nie będzie można usunąć.

Stół z epoki DIY przechodzi do następnej rundy

Stół epoksydowy DIY przechodzi do następnej rundy i teraz kora jest usuwana, a płyty są następnie szlifowane. Najlepszym sposobem na usunięcie kory jest użycie dłuta. Następnie rozpocznij szlifowanie i rozpocznij od ziarna 80 i pracuj aż do ziarnistości 220. Upewnij się, że trzymasz szlifierkę mimośrodową prosto i nie piaskujesz przypadkowo wgnieceń w blatach. Między każdym szlifowaniem należy usunąć kurz, a następnie dokładnie wyczyścić stół, najpierw odkurzaczem, a następnie ściereczką z mikrofibry.

Następnie uszczelnić pęknięcia w drewnie i same wierzchołki. W tym celu należy skrupulatnie zadbać o to, aby wszystkie pęknięcia i porowate, jak również nierówne obszary w żywicy epoksydowej drewna zostały wypełnione. Użyj do tego celu krystalicznie czystej żywicy, bez żadnych pigmentów. Jeśli wokół krawędzi występują nierówności, można je wcześniej zakleić taśmą, aby zapobiec przesuwaniu się epoksydu po krawędziach. Po uszczelnieniu wszystkich obszarów i utwardzeniu się żywicy, można uszczelnić cały blat. Do malowania całego drewna należy używać szczotki z niskimi włosiami.

Uszczelniacz zapobiegnie późniejszemu odgazowywaniu się drewna. Następnie elementy muszą ponownie wyschnąć, co najmniej pięć godzin w temperaturze od 18 do 24 stopni Celsjusza, w zależności od żywicy. Miejsca, w których „rzeka” będzie później, trzeba uszorstnić żywicę papierem ściernym, aby później lepiej połączyła się z odlewaną żywicą. Naprawdę ważne jest, aby mieć cierpliwość i pozwolić żywicy całkowicie stwardnieć, a następnie dokładnie ją zmatowić. W przeciwnym razie zobaczysz poszczególne warstwy i za wszelką cenę chcesz tego uniknąć.

Budowa szalunku / deskowania

Użyj płyt MDF, aby zbudować formę o długości elementów drewnianych i szerokości, którą chcesz, aby Twój stół miał później. Użyj płyt MDF o grubości 15 mm na krawędzie i spód, aby były one co najmniej 10 mm wyższe niż blat będzie później. Należy pracować bardzo ostrożnie, aby żywica epoksydowa nie wypłynęła później z formy. Przymocować boki za pomocą wkrętów lub gorącego kleju. Aby forma była w 100% szczelna, należy uszczelnić krawędzie silikonem sanitarnym. Epoksyda nie może wypływać z formy.

Następnie należy nałożyć środek oddzielający, aby po utwardzeniu można było wyjąć blat z formy. Jeśli tego nie zrobisz, usunięcie z płyty MDF będzie bardzo trudne. Użyj taśmy kaczej do wylewania całej formy lub płynnego wosku oddzielającego. Alternatywnie można zastosować spray silikonowy lub teflonowy, ale konieczne jest nałożenie co najmniej trzech warstw. Twoja forma musi być absolutnie w wodzie, użyj poziomicy i upewnij się, że tak jest, w przeciwnym razie Twój blat będzie krzywy, czego na pewno nie chcesz.

  • Czystość jest niezbędna na wszystkich etapach procesu.
  • Zwróć przynajmniej tyle samo uwagi na kształt, ile na kawałki drewna.

Przejdźmy do następnego kroku i przymocujmy drewno do formy. Umieść go w formie dokładnie tak, jak chciałbyś, aby znalazł się później na stole. Następnie przymocuj elementy drewniane do formy za pomocą równoległych zacisków, aby nie mogły się ześlizgnąć. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się żywicy na całym blacie, można zastosować silikon sanitarny wzdłuż brzegu rzeki w odległości od jednego do dwóch centymetrów. Dzięki temu odstępowi żywica będzie nadal czysto wlewać się do środka i nie będzie wylewać się na krawędziach.

Następnie przygotowujemy się do nalania epoksydu. Oblicz kwotę, którą potrzebujesz w kalkulatorze, który tutaj podaję. Za mało lub za dużo mieszanych epoksydów jest irytujące – albo dla Twojego projektu, albo dla Twojego portfela. Właściwa kalkulacja jest więc elementarna. Aby to zrobić, wprowadź wszystkie pomiary, a następnie wymieszaj tylko tyle epoksydów, ile rzeczywiście będziesz potrzebował do odlewu blatu. W kalkulatorze można również obliczyć ilość utwardzacza. Więc nie ma więcej niewiadomych w projekcie.

Stwórz swoją własną tablicę epoksydową

Zacznijmy pracę z epoksydem, ale najpierw bezpieczeństwo! Należy nosić rękawice nitrylowe, okulary ochronne i ochronę dróg oddechowych. Teraz weź wiadro wystarczająco duże, aby pomieścić całą potrzebną ilość epoksydów, lub przynajmniej wystarczająco duże na pierwszą warstwę. Zarówno epoksyd, jak i utwardzacz powinny znajdować się w tej samej temperaturze, aby zapewnić optymalne mieszanie. Teraz sprawdź w instrukcji producenta maksymalną grubość, na jaką można wlać żywicę. Jeśli wlejemy za dużo na raz, zacznie się gotować i stanie się mętny i bezużyteczny.

Istnieje specjalny epoksyd, który można wlać wszystkie na raz, w przeciwnym razie należy trzymać się maksymalnej grubości i pracować w warstwach. Upewnij się, że stosujesz się do zalecanej przez producenta proporcji mieszania do litery i że dokładnie mieszasz składniki. W celu zapewnienia dokładnego wymieszania najlepiej jest użyć przystawki miksującej na wiertarce. Skończyłeś mieszać? Następnie weź pistolet na gorące powietrze lub palnik Bunsena i usuń bąbelki z żywicy. Proszę palić jak najmniej i nie nagrzewać, aby epoksyd nie został uszkodzony.

Teraz przechodzimy w końcu do części dekoracyjnej Twojego projektu. Zabarwienie żywicy i stworzenie efektu wodnego. Zalecam użycie żywicy epoksydowej, którą można wlać wszystko na raz. Efekt ten można jednak osiągnąć również w kilku warstwach. Po dokładnym wymieszaniu żywicy i utwardzacza, można dodać pigmenty. W celu uzyskania spektakularnego efektu wodnego, pomaluj mniejszą część na matowy niebieski pigment, a większą część na turkusowy metaliczny pigment.

Wlewanie żywicy epoksydowej

Wlej zawartość obu wiader na przemian lub jednocześnie z obu stron lub z jednej strony do formy, tworząc w ten sposób przepływ. Aby uzyskać najlepszy efekt wodny, wlewać pigmenty do formy okrężnymi ruchami. Zrób to szczególnie z turkusowym metalicznym pigmentem, aby uzyskać najlepszy efekt. Kiedy już cała żywica znajdzie się w formie, można teraz udoskonalić wzór w żywicy. Aby to zrobić, weź drewniany kij i zmień lub wzmocnij odlewane ziarno.

Chcesz, żeby twój stół błyszczał? Istnieje możliwość wyposażenia stołu z żywicy epoksydowej w oświetlenie LED. Jeśli chcesz to zrobić, teraz jest czas, aby umieścić pasek LED w jeszcze ciekłej żywicy epoksydowej. Upewnij się, że wyłącznik nie opadnie i nie wejdzie w kontakt z żywicą. Teraz jest czas na cierpliwość. Niech żywica Twojego stołu utwardza się w spokoju i zgodnie z instrukcjami producenta. Lepiej o godzinę za dużo, niż nawet o minutę za mało, bo zniszczysz całą swoją pracę.

Porozmawiajmy o możliwych sztuczkach, takich jak Stół Rzeczny z przezroczystą żywicą i osadzonymi przedmiotami. W tym celu należy wlać pierwszą warstwę czystej żywicy i krótko podgrzać ją za pomocą pistoletu grzewczego. Nigdy nie pozostawaj w jednym miejscu dłużej niż trzy sekundy, w przeciwnym razie żywica stanie się mętna i żółtawą. Wlej drugą warstwę epoksydu do formy, gdy pierwsza warstwa nie jest jeszcze w pełni utwardzona, ale nie jest już płynna. Można to sprawdzić dotykając lekko epoksydową rękawiczką, jeśli ma się wrażenie, że jest to wnętrze taśmy, to jest idealne.

Jeśli przegapiłeś ten moment, pozwól żywicy całkowicie się utwardzić, wyszlifuj ją z 220 ziarnami, a następnie wlej drugą warstwę. Jeśli chcesz osadzić w żywicy przedmioty takie jak kamienie lub kryształy, zrób to teraz. Proszę nie robić tego wcześniej, w przeciwnym razie elementy dekoracyjne po prostu się zatopią, co byłoby wstydliwe. Po umieszczeniu wszystkich kawałków, wlej drugą warstwę żywicy. Upewnij się, że pracujesz szybko, aby nie stwardniała zbytnio, a następnie nie wiązała się prawidłowo i możesz zobaczyć warstwy później.

Zwiększa się napięcie – uwalniając płytę z formy

Poluzuj wszystkie śruby na formie i usuń wszystkie równoległe zaciski, które włożyłeś. Weź plastikowy młotek i dłuto, a następnie bardzo ostrożnie zwolnij blat stołu z formy, aby nie uszkodzić go podczas procesu. Jeśli chcesz, możesz teraz wygładzić swoje krawędzie do perfekcji, używając routera lub piły tarczowej. Wtedy nadszedł czas, aby zeszlifować utwardzony i rozluźniony blat. Użyj ponownie swojej ekscentrycznej szlifierki, jeśli masz jedną poręczną. Można również użyć zwykłej szlifierki, należy tylko bardzo równomiernie szlifować całą powierzchnię.

Zacznij od papieru ściernego o ziarnistości 80 i pracuj aż do 400. Ważne jest, aby żywica nie była widoczna na drewnie. Im bardziej błyszcząca jest powierzchnia blatu, tym delikatniejszy jest papier ścierny, którego trzeba użyć. Możliwe jest również polerowanie żywicy epoksydowej. Aby to zrobić, należy zmoczyć blat, co można zrobić za pomocą specjalnego papieru ściernego i wody. Zacznij od 120 grysów i pracuj do 3000 grysów papieru ściernego. Należy przygotować pojemnik z wodą lub butelkę z rozpylaczem wypełnioną wodą.

Teraz należy zanurzyć papier ścierny w wodzie i rozpocząć właściwy proces polerowania ruchem okrężnym. Podczas szlifowania woda na obrabianym przedmiocie staje się mętna. Ważne jest, aby zetrzeć tę mętną wodę pomiędzy poszczególnymi procesami szlifowania, aby nie porysować epoksydu. Pamiętaj w tym momencie, że nie będziesz w stanie wyrównać żadnych nierówności przy pomocy drobniejszej grysy. Przedtem sprawdź, czy blat jest całkowicie płaski i wolny od szorstkich zarysowań. Doświadczenie pokazało, że narożniki mają większą tendencję do szlifowania. Aby tego uniknąć, należy wywierać mniejszy nacisk na narożniki.

Im drobniejszy żwirek, tym mniej będzie widać śladów po szlifowaniu. Następnie ostatnią czynnością jest wytarcie pozostałej wody z blatu i masz lśniący stół. Czasami po nalaniu blat jest bardzo gładki i lśniący. W takim przypadku można przejść od razu do polerowania żywicy i pominąć pierwszy krok, tj. szlifowanie na mokro. Najlepiej zrobić to z silikonową formą, ale są one bardzo trudne dla amatorów. Więc spodziewajcie się, że nie będziecie mogli uniknąć szlifowania na mokro.

Zakończenie

Najprostszą metodą wykończenia jest teraz naoliwianie blatu epoksydowego. Olejowanie nie nada blatowi wykończenia na wysoki połysk, ale sprawi, że powierzchnia będzie wyglądać bardziej równomiernie i nada Twojemu blatowi bardziej naturalny wygląd. W tym miejscu gorąco polecam olej z Ody, z którym miałem tylko najlepsze doświadczenia w ciągu ostatnich kilku lat. Naturalny wygląd i wygląd tego produktu jest bardzo atrakcyjny. Z tym olejem wystarczy również nałożyć tylko jedną warstwę i zaoszczędzić sobie kilku zabiegów.

Należy pamiętać, że olejowanie drewna sprawi, że będzie ciemniejsze. Zaletą jest jednak większa odporność i tym samym mniejsza podatność na zarysowania, które mogą wystąpić w codziennym życiu. Nałóż równomiernie olej na cały blat stołu za pomocą niestrzępiącej się, miękkiej szmatki. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś wypolerować blat za pomocą maszyny polerskiej i masy polerskiej, szczególnie tam, gdzie jest rzeka. Wyeliminuje to wszelkie ślady po szlifowaniu i zapewni świetny połysk wykończenia. Zdecyduj się na wykończenie i pomyślnie zakończ swój projekt stołu epoksydowego.

Zbuduj swój własny stół epoksydowy – Wykończenie

Aby uzyskać błyszczącą powierzchnię, powiem ci kolejną sztuczkę zrób to sam. Ponieważ można pokryć lub wylać blat stołu przezroczystą żywicą. Aby to zrobić, zacznij od spodu blatu. Aby to zrobić, weź taśmę i nałóż ją na dwa cale, nawijając na stół na wszystkich czterech bokach. Będzie to stanowić barierę uniemożliwiającą przyklejenie się kroplówek do stołu. Wylać żywicę na całą powierzchnię i rozprowadzić ją równomiernie plastikową łopatką. Chwyć swój pistolet grzewczy, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków powietrza.

Jednakże, tylko palnik na całej powierzchni przez bardzo krótki czas i upewnij się, że nie przegrzałeś epoksydu w żadnym momencie. Znowu obowiązują trzy sekundy, ale mniej znaczy więcej, zanim zrujnujesz swoje dzieło w ostatnim kroku. Następnie pozwólmy epoksydowi całkowicie się wyleczyć. Zdecydowanie zalecam wlać drugą warstwę żywicy, ponieważ pierwsza warstwa jest tylko bazą. W tym celu należy oszlifować całą powierzchnię, aby warstwy dobrze się połączyły, a następnie wylać kolejną warstwę żywicy na blat.

Gdy wszystko jest już dobrze wyleczone, możesz pracować na górze blatu. Procedura jest podobna do dolnej strony, ale należy teraz zdjąć maskę 5 cm, aby uniknąć jakiegokolwiek ryzyka. Upewnij się, że spód jest zabezpieczony przed zarysowaniami i umieść polar pomiędzy blatem a kozłami. Upewnij się, że blat jest całkowicie w wodzie, aby nie wprowadzać żadnych nierówności, których wcześniej nie było. Teraz polać żywicą cały blat i pozwolić, aby spływał on również po krawędziach stołu. Rozsypać równomiernie plastikową łopatką.

Po dobrym utwardzeniu epoksydu można usunąć taśmę i za pomocą papieru ściernego usunąć twarde krawędzie na dnie. Najlepiej zrobić to ręcznie, bo to ty będziesz miał największą kontrolę nad papierem ściernym. Dzięki temu twój projekt stołu do majsterkowania z żywicy epoksydowej jest prawie ukończony. Teraz Twój blat potrzebuje pasujących nóg do stołu. Ponownie, nie ma żadnych ograniczeń dla twojej kreatywności. Albo weźmiesz pasujące drewno, albo dowolny metal, który pasuje do wzoru i innych elementów wyposażenia. Wszystko, co można zapiąć, jest możliwe.

Wybieranie i mocowanie właściwych nóg stołu

Aby przymocować wybrane nogi do blatu, należy odpowiednio przygotować i wykończyć spód blatu. Po pierwsze, zależy to od rodzaju nóg stołowych, które wybrałeś i sposobu ich mocowania. Innym aspektem do rozważenia jest to, czy Twój blat jest całkowicie przezroczysty, co pozwoli Ci zobaczyć, jak przymocowane są Twoje nogi do stołu. Tak więc kupując, należy pamiętać, że nogi stołu, choć bardzo wytrzymałe, które są połączone ze sobą metalem z boku blatu, mogą zrujnować wygląd.

Dlatego polecam Państwu zakup pojedynczych nóg stołowych, których mocowanie nie jest widoczne z góry. Ponadto wyjaśnię, w jaki sposób można osadzić mocowanie nóg stołu w drewnie, aby ani mocowanie, ani śruby nie były widoczne z boku. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał metalowe nogi stołowe z płytą do mocowania. Aby się przygotować, należy położyć cienką matę na stole, aby blat nie został porysowany podczas pracy. W tym celu należy również upewnić się, że na macie nie ma kurzu ani innych zanieczyszczeń.

Teraz musisz zdecydować, gdzie dokładnie chcesz postawić nogi do stołu. Zasadą jest, że połowa szerokości stołu powinna stanowić minimalną odległość między nogami stołu. Jeśli więc twój stół ma szerokość 100 cm, to nogi muszą być oddalone od siebie o co najmniej 50 cm. I odwrotnie, oznacza to, że masz wtedy 25 cm z każdej strony, aż do momentu, gdy dotrzesz do nogi stołu. Z przodu należy zachować odległość od 30 do 40 cm, tak aby można było wygodnie usiąść przy stole, a nogi stołu nie przeszkadzały w jedzeniu.

Teraz musisz narysować wymiary na spodniej stronie blatu. Zazwyczaj masz małą linijkę na swoim poziomie duchowym, którą możesz ustawić pod kątem prostym. Trzymaj poziomicę przy krawędzi blatu stołu, upewnij się, że linijka jest ustawiona pod kątem prostym (90 stopni), a następnie wykonaj pierwszy znak. Najlepiej użyć do tego ołówka, aby w razie potrzeby móc poprawić ewentualne błędy. Teraz przejdź na następną stronę stołu i zrób następny znak i kontynuuj aż będziesz miał cztery znaki. Jeden znak dla każdej nogi stołu.

Wykonanie własnego stołu epoksydowego – Montaż nóg stołu

Teraz weź nogi do stołu, połóż je na swoich śladach i zaznacz otwory. Więc użyj swojej wiertarki. Nawierć wstępnie otwory cienkim wiertłem, wtedy łatwiej będzie później użyć odpowiedniego wiertła. Wstępnie wywiercić wszystkie otwory, a następnie wymienić wiertło. Wywiercić wszystkie otwory za pomocą odpowiedniego wiertła o odpowiedniej grubości. Teraz pytanie brzmi, czy chcesz używać gniazdek gwintowanych, czy nie. Przede wszystkim jest on stabilny, nawet jeśli używa się tylko wkrętów SPAX, ale polecam gniazda gwintowane, jeśli stół będzie często montowany i demontowany.

Jeśli zdecydujesz się na użycie gniazdek gwintowanych, włóż je teraz i wkręć w otwory kluczem imbusowym. Następnie można po kolei wkręcić nogi stołu odpowiednim wkrętem w tuleję gwintowaną. Jeśli używasz tylko wkrętów SPAX, możesz wkręcić nogi stołu bezpośrednio w nawiercone wcześniej otwory. Jak powiedziałem, nie wpływa to na stabilność. Jedynym niebezpieczeństwem podczas montażu i demontażu jest nadmierne dociąganie drewnianych ram i wkrętów podczas ponownego wkręcania. Oznacza to, że nie będą się już dobrze trzymać, a Twój stół będzie się chwiać.

Jeśli nie chcesz widzieć swoich śrub, a także płyty do mocowania nóg stołu z boku, musisz je pogłębić. W tym celu należy ponownie wziąć wiertło, założyć głowicę frezującą odpowiedniej wielkości i frezować na głębokość równą grubości płyty montażowej i nieco więcej na łby śrub. Następnie można wywiercić wstępnie opisane wcześniej otwory do mocowania nóg stołu, a następnie wywiercić je prawidłowo. Jeśli chcesz, możesz też użyć gniazdek gwintowanych, ale to nie jest konieczne.

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzesz, zwróć uwagę na długość śrub! Na pewno nie chcesz, aby końcówki śrub były widoczne na górze blatu. Aby mieć pewność, że można trzymać śrubę przy krawędzi stołu. Jeśli pozostało co najmniej trzy milimetry przestrzeni, można użyć tych śrub. Nigdy nie próbuj wkręcać śruby, ponieważ może to spowodować uszkodzenie stołu i zranienie się. Ponadto łeb śruby może stać się bezużyteczny, co jest scenariuszem, którego można uniknąć.

Materiał

Do odlewania blatu mogę polecić Resinpal 1717-N3. Jest to bardzo wysokiej jakości żywica epoksydowa i została opracowana specjalnie do odlewania stołów epoksydowych. Warstwy można wylewać do wysokości 10 cm bez konieczności wysychania pomiędzy nimi. Żywica jest krystalicznie czysta, stabilizowana na UV i dopasowana do połączenia z drewnem. Resinpal 1717-N3 nie ma prawie żadnego zapachu i prawie nie kurczy się podczas utwardzania. Całkowite wyleczenie epoksydu trwa około 72 godzin. Stosunek mieszania wynosi 100 części żywicy i 45 części utwardzacza.

Do krystalicznego uszczelnienia powierzchni blatu polecam Resinpal 2416. Żywica ta jest również krystalicznie czysta i idealnie nadaje się do powlekania blatu. Żywica jest odporna na promieniowanie UV i ma bardzo niski zapach, co jest bardzo przyjemne podczas pracy z nią. Ponadto posiada bardzo wysoką wodoodporność, która doskonale chroni podłoże epoksydowe i drewno przed wpływem czynników zewnętrznych, a także przed żółknięciem. Żywica i utwardzacz są mieszane w stosunku 100 części żywicy do 50 części utwardzacza. Wlać żywicę o grubości nie większej niż 5 mm, aby mogła swobodnie utwardzać się.

Inne materiały, które będą potrzebne to płynny barwnik, ewentualnie również metaliczny barwnik i płynny barwnik transparentny (dla przejrzystych tabel River Tables). Do mieszania epoksydów potrzebne są duże kubki mieszające z podziałką (1,2 l) lub wiadra. Do uszczelnienia formy potrzebny jest silikon sanitarny i prasa silikonowa. Aby pomóc w uwolnieniu blatu, potrzebny jest płynny wosk uwalniający. Do wykonania formy potrzebne są płyty MDF o grubości 15 mm oraz odpowiednia ilość śrub. Do zamocowania kawałków drewna w formie potrzebne są zaciski śrubowe, a do ich zwolnienia potrzebny jest plastikowy młotek. Do usunięcia kory z kawałków drewna potrzebne jest dłuto.

Do pracy na blacie potrzebny jest papier ścierny o różnej ziarnistości (od 80 do 120 ziarnistości, a do polerowania może być 3000 ziarnistości). Do polerowania potrzebna jest pasta ścierna i polerska do uzyskania lśniącej powierzchni, papier ścierny (180 ziarnistych i drobniejszych, można stosować z wodą) oraz wysokiej jakości olej do drewna. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebna jest poziomica i składana zasada, a także ołówek. Do ochrony osobistej potrzebne są rękawice nitrylowe, respirator z filtrem i okulary ochronne. W końcu, co nie mniej ważne, będziesz potrzebował naturalnej deski drewnianej według własnego wyboru.

Narzędzia i maszyny

Żeby wydostać bąbelki z epoksydów, potrzebny jest pistolet grzewczy lub palnik Bunsena. Nie należy trzymać jej na epoksydie dłużej niż trzy sekundy, aby uniknąć jej spalenia i zrujnowania. Do uszczelniania formy można również użyć gorącego pistoletu do kleju, ale ja osobiście wolę silikon sanitarny i sam go używam. Za pomocą elektrycznego wkrętaka można wywiercić wkręty w formie i ponownie je odkręcić po stwardnieniu. Użyj wiertarki i mieszadła do dobrego wymieszania żywicy epoksydowej, a następnie wywierć otwory w blacie, aby zamocować nogi stołu.

Za pomocą wyrzynarki można przyciąć kawałki drewna do kształtu i w razie potrzeby nadać im lekko zakrzywiony kształt, jeśli nie jest to podane w sposób naturalny. Frez tnie czyste krawędzie, a dzięki temu można je zaokrąglić specjalną przystawką. Zobaczymy, jak to działa później. Szlifierka mimośrodowa pomaga w równomiernym szlifowaniu powierzchni. A dzięki polerce dochodzimy do ostatniego urządzenia, które daje delikatną i gładką powierzchnię przed nałożeniem oleju do drewna lub uszczelnieniem epoksydem.

Stół epoksydowy zrób to sam – Dla perfekcjonistów

Dla perfekcjonistów chciałbym wspomnieć i wytłumaczyć lakier poliuretanowy w celu uzyskania kompletności. Ponieważ 100% doskonały lakier można uzyskać tylko przy użyciu lakieru poliuretanowego. Ale do tego bardzo szczególnego rodzaju malowania potrzebna jest kabina lakiernicza i specjalny sprzęt, a także odpowiednie know-how. Można więc powiedzieć, że to lakierowanie może być wykonane tylko przez profesjonalistę i nie jest tanie. Jednak przy tak wysokiej jakości i pięknie wykonanym stole, może to być warta inwestycji, a wykończenie jest doskonałe i bardzo z klasą.

Lakier poliuretanowy nadaje stolikowi lustrzaną gładkość i wysoki połysk. Ponadto, wykończenie lakierem przedłuża żywotność stołu, ponieważ wykończenie lakierem jest bardzo skuteczne w ochronie przed zarysowaniami i innymi drobnymi uszkodzeniami, które zdarzają się w życiu codziennym. To wszystko jest warte rozważenia po zainwestowaniu tak dużo czasu, pieniędzy, a także miłości do swojego epoksydowego stołu. Osobiście polecałbym takie poliuretanowe wykończenie każdemu, kto jest absolutnie przekonany. Skontaktuj się z profesjonalistą z Twojej okolicy i dowiedz się o cenie, jeśli chcesz mieć takie wykończenie dla swojego stołu.

Zmiany

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z wycinka drzewa, ogólna procedura jest taka sama, z wyjątkiem tego, że nie wlewa się rzeki. Można albo zbudować dla niego formę, albo zachować naturalny kształt i po prostu wypełnić pęknięcia i otwory. Jeśli wycinek drzewa ma naturalny otwór w środku, można go również pozostawić odsłoniętego i po prostu zapieczętować później. Nadaje to Twojej tablicy epoksydowej bardzo naturalny akcent i wygląda bardzo interesująco. W tym przypadku polecam przezroczystą żywicę, aby lepiej zaakcentować naturalne struktury.

Z wielu mniejszych kawałków drewna można też zrobić piękny stół. W tym celu buduje się również formę i w tym przypadku wkłada się do niej drewniane krążki. Ponieważ nie można dosięgnąć tarcz w środku za pomocą zacisków śrubowych, można je obciążyć na przykład ciężkimi kamieniami. Zapobiegnie to ich spławianiu i zderzaniu się podczas wylewania na nie epoksydu. Pozostałe kroki są takie same, jak te opisane w powyższych instrukcjach. Wystarczy zwrócić szczególną uwagę na ciężar plastrów drzewa, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać piękny efekt.

Innym bardzo ciekawym wariantem jest użycie różnych listew drewnianych i zalanie ich epoksydem. Polecam Państwu zastosowanie różnych gatunków drewna w tym wariancie, co czyni wynik jeszcze bardziej spektakularnym. W tym celu należy idealnie dopasować formę do szerokości całej listwy drewnianej. Włóż je do pudełka na obu końcach, przymocuj bardzo dobrze za pomocą zacisków śrubowych i pozostaw wolną część środkową. Możesz ją wypełnić żywicą i ozdobić jak chcesz. Pigment z połyskiem wygląda tu bardzo dobrze.

Jeśli wolisz skoordynowane połączenie stołu i ławki, to wszystko czego potrzebujesz to więcej drewna i oczywiście dwie formy. Jeden kształt dla stołu, a drugi dla ławki. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, wlej dwie formy jedna po drugiej. W ten sposób będziesz miał tę samą „huśtawkę” w ręku i rezultat będzie bardziej skoordynowany. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, wybierz efekt, który nie wymaga zbyt wiele tej samej „huśtawki”, np. efekt wodny. W ten sposób będziesz miał piękną kombinację.

Wniosek

Niezależnie od tego, co w końcu wybierzesz, czeka na Ciebie oszałamiający wynik. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku i poświęć dodatkową godzinę na każdy krok. Wynik zwróci ci się za twoją cierpliwość. Epoksyd musi zawsze całkowicie się utwardzać, aby wynik był idealny. Jeśli chcesz kontynuować pracę po utwardzeniu się epoksydu, upewnij się, że przed nalaniem następnej warstwy przeszlifowałeś go i wkurzyłeś. Zawsze pracuj czysto i bez pyłu, aby żadne cząsteczki nie dostały się do epoksydu.

Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże ci zdecydować, czy sam zbudujesz tablicę epoksydową, czy też nie. Daj spokój, to nie jest takie trudne, jak może się wydawać na początku. Jest to również niesamowicie zabawne, a dzięki produktom, które polecam, łatwo poradzić sobie również z żywicą. Nie wylewaj na większą wysokość niż zaleca producent, a żywica nie zagotuje się na tobie. Twój Stół Epoksydowy będzie fantastycznym wspomnieniem i wzbogaci Twoją przestrzeń życiową. Bawcie się dobrze budując to!