Shopping Cart

Epoksydowe szlifowanie stołowe: Oficjalny przewodnik – Szlifowanie i polerowanie

Jest to trochę trudne, ponieważ szlifowanie stołu epoksydowego nie jest łatwe. Żywica staje się dość twarda po całkowitym wyschnięciu i dlatego szlifowanie jest czasami trochę trudne. Ale nie martw się, wyjaśnię ci dokładnie, na co musisz zwrócić uwagę i jaki materiał jest ci potrzebny do osiągnięcia idealnego rezultatu. Następnie można zacząć od razu od instrukcji, które można łatwo śledzić. Efektem powinien być piękny stół z żywicy epoksydowej o wspaniałej powierzchni.

Największym problemem przy szlifowaniu epoksydów jest to, że po stwardnieniu stają się one bardzo twarde, co utrudnia ich szlifowanie. Przede wszystkim zauważysz to na papierze ściernym, który po krótkim czasie staje się nudny i wymaga wymiany. Ale zanim go zmienisz, powinieneś spróbować go wyczyścić. Ponieważ utwardzona żywica lubi osadzać się w papierze ściernym. Jednym z rozwiązań tego problemu jest szlifowanie na mokro. Dzięki obecności wody na stole, zatykanie się papieru ściernego jest znacznie mniejsze i można go używać dłużej.

  • Zeszlifowanie żywicy epoksydowej jest najłatwiejsze przy szlifowaniu na mokro.
  • Żywica ma tendencję do osadzania się w papierze ściernym i szybko się zużywa.

W każdym razie, zanim w ogóle pomyślisz o podjęciu szlifierki, upewnij się, że epoksyd jest w pełni utwardzony. Zajmuje to co najmniej 48 godzin, ale czasami może trwać dłużej. Zależy to od samej epoki i wysokości wylewanej warstwy, ale także od temperatury w pomieszczeniu i jego wilgotności. Sprawdź uważnie instrukcje producenta i poczekaj trochę dłużej, niż z niecierpliwością zepsuć wynik, na który włożyłeś już tyle pracy.

Polerowanie stołu epoksydowego

Polerowanie stołu epoksydowego następuje po uprzednim przeszlifowaniu stołu. Więc jestem trochę przed siebie tutaj, aby lepiej wyjaśnić, dlaczego kroki wyjaśnione dalej są tak ważne. Epoksydy polerskie sprawiają, że Twój stół epoksydowy lśni! Aby to zrobić, należy używać coraz drobniejszego i dokładniejszego papieru ściernego i pracować coraz czystiej. Po każdym procesie szlifowania należy usunąć z blatu cały pył szlifierski, aby nie zarysować blatu. Zacznij od ziarnistości 180 i pracuj aż do ziarnistości 3000.

Wtedy nie trzeba uszczelniać stołu żywicą, wystarczy go tylko naoliwić dobrym olejem do drewna. Należy jednak pamiętać, że olej będzie zaciemniał drewno. Dlatego należy nałożyć tylko cienką warstwę oleju i pozwolić jej wsiąknąć. Jeśli chcesz, aby drewno było ciemniejsze, możesz nałożyć kolejną warstwę oleju. Używaj czystej ściereczki z mikrofibry i pracuj okrężnymi ruchami. Drewno wchłonie więcej oleju niż epoksyd, więc następnego dnia należy dokładnie wytrzeć stół.

  • Używaj coraz drobniejszego papieru ściernego
  • Nałożyć dobry olej do drewna i pozwolić mu wsiąknąć

Piaskuj i poleruj tablicę epoksydową

Przejdźmy do kroku pośredniego, ponieważ zanim zaczniesz polerować, musisz najpierw oszlifować stół. Jeśli na kawałki drewna naniesiono żywicę, wówczas należy użyć frezarki górnowrzecionowej, aby przywrócić płaskość blatu stołu. Jeśli tego nie zrobisz, możesz rozpocząć szlifowanie blatu bezpośrednio z 80 ziarnistością. Pracuj na swojej drodze do 180 ziarnistości, a zobaczysz, że powierzchnia staje się coraz drobniejsza, podobnie jak pył szlifierski. Wytrzyj to między każdym nowym procesem.

Jeśli myślisz o epoksydowaniu stołu po nim, nie musisz polerować do 3000 ziarnistości. Warstwa żywicy zapewni Ci wysoki połysk. Następnie wystarczy zakończyć polerowanie ziarnem 220 i wylać na żywicę. Podczas szlifowania należy zawsze nosić osłonę przed pyłem z nosa i ust, aby nie wdychać pyłu ze szlifowania drewna i żywicy epoksydowej. To nie jest nic zdrowego.

Szlifowanie stołu epoksydowego

Bez względu na to, jak duży lub mały jest Twój stół epoksydowy, musisz szlifować blat, aby uzyskać doskonały rezultat. Oczywiście, łatwiej jest szlifować epoksydowy stolik do kawy niż duży blat. Jest to spowodowane tym, że w niektórych miejscach istnieje mniejsze ryzyko wywierania większego nacisku podczas szlifowania i polerowania. Powodowałoby to powstawanie wybojów, które można by później wyraźnie zobaczyć. Należy szczególnie uważać, aby nie wywierać większego nacisku na narożniki i krawędzie. Niestety, dzieje się to szybciej niż chciałbyś.

Szlifowanie mniejszych powierzchni epoksydowych

Teraz będziemy pracować na jeszcze mniejszej powierzchni, a mianowicie na bocznym stoliku z żywicy epoksydowej. W zależności od wybranego formatu, okrągły lub prostokątny / kwadratowy, będziesz miał różne wyzwania. Na mniejszej powierzchni obszary, które zostały już wyszlifowane i te, które wymagają jeszcze szlifowania, szybko się nakładają. Dlatego lepiej jest pracować większymi, okrągłymi ruchami i zwracać szczególną uwagę na narożniki i krawędzie. Okrągły stół umożliwia również pracę od wewnątrz do zewnątrz w formie spirali, w lekkich, okrągłych ruchach.

Mokre czy suche?

Mokre czy suche, takie jest pytanie. Obie opcje mają zalety i wady, które teraz przeanalizujemy. Zaletą szlifowania na mokro jest zdecydowanie mniejsza ilość pyłu w powietrzu. Szlifowanie stołu epoksydowego wodą również oznacza duży bałagan. Proszę więc umieścić plastikowy arkusz pod elementem roboczym, aby ułatwić czyszczenie po zakończeniu pracy. Kolejną zaletą jest to, że papier ścierny, który zostanie użyty specjalnie w tym celu, będzie trwał dłużej. Ponieważ nie klei się tak szybko dzięki wodzie, a papier ścierny trwa dłużej.

W rezultacie wydajność szlifowania jest również lepsza, ponieważ pył jest transportowany przez wodę z dala od miejsca pracy. Dzięki temu szybciej osiągniesz pożądany rezultat. Ale nawet w przypadku szlifowania na mokro, należy zawsze dokładnie przetrzeć blat w środku, aby uniknąć zarysowań. Najpóźniej, gdy woda stanie się mleczna, należy wziąć tkaninę do ręki. Szlifowanie na sucho pozwala zaoszczędzić bałaganu, ale sama praca jest nieco bardziej uciążliwa. Więc trzeba ważyć, czy jest mokro czy sucho.

  • Szlifowanie na mokro zwiększa wydajność
  • Ale szlifowanie na mokro to też duży bałagan

Papier ścierny – mokry i suchy

Do szlifowania na mokro stołu epoksydowego zdecydowanie potrzebny jest specjalny papier ścierny. Dzieje się tak dlatego, że zwykły papier ścierny ma podłoże papierowe i rozpadłby się w mgnieniu oka, gdyby miał kontakt z wodą. Wodoodporny papier ścierny posiada zamkniętą warstwę węglika krzemu i dlatego nie rozpuszcza się w wodzie. Zacznij od papierka o ziarnistości 120 i pracuj do 1000, który jest najlepszym ziarnem, jakie możesz kupić dla tego konkretnego papieru do szlifowania na mokro.

Jeśli zdecydujesz się wysuszyć piasek, możesz użyć zwykłego papieru ściernego. Kup wystarczająco dużo papieru ściernego, żeby nie zabrakło ci go w środku pracy. Bo przy szlifowaniu na sucho będziesz miał więcej epoksydów w papierze ściernym, który będzie się kleił. Więc wyczyść papier ścierny w środku i używaj go dalej. Tylko wtedy, gdy widzisz i czujesz palcami, że grys stał się zbyt delikatny, zmień papier ścierny. Ale nawet podczas szlifowania na sucho, należy regularnie usuwać pył szlifierski i nosić ochronę dróg oddechowych dla ust i nosa.

Szlifowanie żywicy epoksydowej na mokro

Nie należy używać szlifierki elektrycznej do szlifowania na mokro. Ryzyko porażenia prądem i poważnych obrażeń lub śmierci jest zdecydowanie za wysokie. Szlifowanie na mokro jest więc wykonywane ręcznie. Jeśli nie chcesz obejść się bez żadnego sprzętu, możesz użyć szlifierki zasilanej powietrzem. Do ręcznego szlifowania na mokro należy użyć bloku szlifierskiego z twardej gumy i mocno zacisnąć w nim papier ścierny. Jeśli jest to niewygodne do trzymania, można również położyć ściereczkę na uchwycie.

Następnie zanurzyć blok do szlifowania gumy twardej w wodzie i rozpocząć szlifowanie okrężnymi ruchami, aż do momentu, w którym nie będą już widoczne żadne ślady po poprzednim ziarnie ściernym. Zawsze pracuj czysto i wycieraj stół w środku, aby nie pozostawić żadnych zadrapań. Trudno będzie je usunąć. Jeśli chcesz później uszczelnić stół epoksydem, wytrzyj go dokładnie ręcznikami papierowymi. Następnie należy użyć odkurzacza elektrostatycznego, aby żadne cząsteczki kurzu nie pozostały na stole. Miałyby one negatywny wpływ na wynik uszczelnienia.

  • Szlifowanie na mokro ręcznie przy użyciu bloku szlifierskiego z gumy twardej
  • Pracuj bardzo czysto, aby uniknąć zadrapań

Żywica epoksydowa do szlifowania na sucho

Przy szlifowaniu na sucho możemy ponownie pracować z maszyną. Ponieważ nie wchodzi to w kontakt z wodą, nie musimy się o to martwić. Polecam użycie tzw. szlifierki mimośrodowej, która zapewnia, że nie będziecie szlifować zbyt głęboko w jednym miejscu. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się w późniejszym czasie nierównych powierzchni na Twoim blacie. Nie należy pracować bez respiratora, ponieważ pył z epoksydów jest toksyczny. Jeśli to możliwe, należy pracować w wentylowanym pomieszczeniu, tak jak przy zalewaniu żywicą. Zwłaszcza jeśli użyłeś pachnącej żywicy.

Zacznij od ziarnistości 120 i pracuj aż do ziarnistości co najmniej 1000. Im wyższa liczba na papierze ściernym, tym drobniejsza będzie twoja powierzchnia. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy wykończyć je 3000 ziarnem. Jeśli papier ścierny klei się z powodu epoksydu, należy go oczyścić specjalną gumową patyczką. Przed użyciem następnego ziarenka należy usunąć ślady po szlifowaniu z poprzedniego ziarenka. Wtedy dostaniesz wspaniały rezultat.

Flet amino

Aminoczerwień jest woskową, kleistą warstwą na epoksydach, która czasami pozostaje. Ale oto dobra wiadomość, ta warstwa może zostać usunięta. Najpierw spróbuj tego z gąbką i wodą z mydłem. Jeśli nie uda ci się usunąć aminokwasowego zaczerwienienia, to użyj spirytusu i szmaty, to i tak zadziała. Alternatywnie można szlifować na mokro. Szlifowanie na sucho nie jest niestety możliwe, ponieważ papier ścierny natychmiast zatykałby się czerwienią aminową. Więc albo trzeba go zmyć, albo szlifować na mokro.

Dlaczego aminokwasowe zaczerwienienie jest złe

Bez względu na to, jakie kroki chcesz podjąć po wyleczeniu, aminokwasy nie pozwolą ci tego zrobić. Jeśli chcesz uszczelnić stół, nie połączy on prawidłowo następnej warstwy. Jeśli chcesz wysuszyć piasek, to zatka papier ścierny. Jak widzisz, musisz usunąć płukanie aminowe, aby nie ryzykować swojego wielkiego wyniku. Usuwanie jest zazwyczaj dość proste i przebiega dość szybko. Upewnij się tylko, że masz wystarczająco dużo płynu, czy jest to woda z mydłem, benzyna lakiernicza, czy nawet woda do szlifowania na mokro.

Odszlifowywanie stołu z żywicy epoksydowej

Jak widać, piaskowanie stołu z żywicy epoksydowej nie jest żadnym czarnoksięstwem. I spójrzmy prawdzie w oczy, przebyłeś długą drogę w swoim projekcie. Zacząłeś od jednego lub kilku kawałków drewna i wiadra pełnego epoksydów. Teraz blat stołu jest już z formy i masz już swoje kawałki drewna w epoksydie. Szlifowanie może być twoim najmniej ulubionym krokiem, ale jest to wykończenie i doskonali pracę, którą wykonywałeś wcześniej. Więc już teraz możesz być bardzo dumny z siebie i swojego osiągnięcia!

Jeśli jesteś perfekcjonistą, możesz również uszczelnić stół, zamiast po prostu nacierać go dobrym olejem do drewna. Uszczelnienie ma tę zaletę, że drewno jest doskonale zachowane i że epoksyd nie może uzyskać żółtego odcienia. Uszczelnianie to więcej pracy, ale rezultatem tego jest stół z wysokim połyskiem, który może przetrwać całą wieczność. Jak zrobisz uszczelnienie krok po kroku, przyjrzymy się teraz. Ten krok jest również trudny, ale dokładna i czysta praca jest ponownie absolutnie konieczna.

Uszczelnienie

Po pierwsze, odwróć blat. Najpierw połóż miękką matę na powierzchni, aby blat stołu nie został porysowany. Następnie zacznij nakładać taśmę maskującą z odległością ok. 1 do 2 cm przy krawędzi stołu. Zapobiegnie to tworzeniu się kropli żywicy na wierzchu stołu. Następnie należy zalać płytę żywicą i rozprowadzić ją równomiernie. Przed odwróceniem blatu należy pozostawić go do całkowitego wyschnięcia. Cierpliwość jest z pewnością zaletą tego projektu, ale zostaniesz nagrodzony wspaniałym stołem.

Następnie można przewrócić blat i powtórzyć cały proces. Tym razem jednak należy przykleić taśmę do dolnej części krawędzi i pozostawić ją jak najdalej wysuniętą. Spowoduje to, że żywica będzie kapać na taśmę i nie dotrze do spodniej części blatu. Następnie wlej żywicę na blat stołu i pozwól mu się całkowicie utwardzić. Wtedy nic nie będzie przeszkadzać w przykręceniu nóg do stołu i w końcu będziesz mógł korzystać ze swojego stołu! Świetny projekt kończy się wspaniałym rezultatem.