Shopping Cart

Stół z żywicy epoksydowej z oświetleniem LED: oficjalny przewodnik

W tej chwili są one bardzo modne, mówimy tu o stołach z żywicy epoksydowej. Są one również dostępne z oświetleniem LED, co czyni i tak już specjalne stoły jeszcze bardziej wyjątkowymi. Trend ten pochodzi z USA, podobnie jak wiele innych trendów, także od nas w Europie. Specjalne i nietypowe stoły z żywicy epoksydowej szybko zyskały dużą popularność. Stół z żywicy epoksydowej z diodą LED jest nadal podświetlany diodami LED. W ten sposób stół służy również jako pośrednie oświetlenie w salonie jako stół jadalny lub w salonie jako kanapa lub stolik boczny.

Ale jak zrobić te specjalne stoły? To naprawdę nie jest takie trudne. Przynajmniej nie jeśli wiesz jak to zrobić i masz pod ręką zarówno odpowiednie materiały, jak i narzędzia. Najważniejsze jest to, że masz wystarczająco dużo pieniędzy, gdy je zarabiasz, pośpiech mógłby zagrozić świetnemu rezultatowi. Teraz spójrzmy razem na poniższą listę materiałów i poszczególne kroki. Wtedy masz dobry przegląd i możesz zdecydować, czy jesteś pewny, że zrobisz stół z żywicy epoksydowej, czy nie.

 • Drewniane deski
 • Epoksydowa żywica odlewnicza SR1670 + utwardzacz SD7160
 • Żywica epoksydowa do uszczelniania SRSC_EVO i utwardzacz SDSC_EVO_MED
 • Kubek do mieszania i szpadel do mieszania, szczotka, nitrylowe rękawiczki jednorazowe i wosk uwalniający
 • Elastyczny związek modelujący MS-Polimer UNICOL
 • Folia pokrywająca
 • Stół roboczy
 • Dłuto

Do obliczenia ilości żywicy epoksydowej najlepiej użyć następującego wzoru: 1 litr na 1 mm wysokości wylewania na m² (więc np. 1 mm grubości oznacza 1 litr materiału na m², 50 mm = 50L). Ponieważ jednak każde drewno ma inną chłonność, zalecamy, aby najpierw pokryć drewno żywicą epoksydową SurfClear EVO. Ponieważ żywica ta szybciej wysycha i tym samym uszczelnia drewno, nie może później wchłonąć zbyt dużej ilości żywicy odlewniczej i zakłócić całej kalkulacji. Ale zmieszanie trochę więcej epoksydów nie może boleć.

Stół z żywicy epoksydowej podświetlany

SR1670 jest przezroczystą żywicą odlewniczą, która może być również używana do produkcji stołów do użytku zewnętrznego. Ponieważ jednak jest on tylko stabilny na promieniowanie UV, a nie UV, zdecydowanie należy go dodatkowo zabezpieczyć lakierem bezbarwnym lub kolorowym, np. z Nautix, Nemo Coatings lub nawet Sicomin. Mieszany z utwardzaczem SD7160, warstwy od 2 do 3 cm można wlać w jednej operacji. Proszę nie wlewać jej wyżej, w przeciwnym razie żywica sama zacznie się gotować i stanie się żółtawa i mętna, a więc nieestetyczna.

Jeśli chcesz wylać blat wyżej, to musisz pozwolić żywicy całkowicie wyschnąć, wyszlifować ją dokładnie za pomocą ziaren o ziarnistości od 80 do 120, a następnie można wylać kolejną warstwę. Aby zapobiec wyżej wspomnianemu silnemu zasysaniu żywicy przez drewno, zalecamy wcześniejsze pokrycie jej krystalicznie czystą powłoką Surf Clear EVO. Zapobiegnie to zbyt dużemu nasiąkaniu podczas długiego czasu schnięcia, a żywica epoksydowa nie będzie zbytnio nasiąknięta przez drewno. Przy okazji, maksymalna wilgotność powinna wynosić 12%, aby uzyskać doskonały rezultat.

 • SR1670 Żywica odlewnicza do wykonywania odlewów o wysokości od 2 do 3 cm
 • SR GreenCast 160 dla wysokości odlewu 5 cm plus

SR GreenCast 160 do stołu z żywicy epoksydowej z diodą LED

Ponieważ skład chemiczny SR GreenCast 160 jest nieco inny, wysokość około 5 cm i więcej można odlewać w jednym przelaniu. Żywica epoksydowa wysycha nieco wolniej i dlatego wytwarza mniej ciepła. Ponadto jest on już odgazowany, co powoduje, że tworzenie się pęcherzyków jest prawie niemożliwe. Jeśli pojawią się pęcherzyki, szybko rozpuszczą się same. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy nie rozpuszczą się, można ostrożnie palić pęcherzyki gorącym powietrzem za pomocą suszarki. Proszę nie robić tego dłużej niż 3 sekundy na jedno miejsce, w przeciwnym razie żywica będzie się palić.

W przeciwnym razie SR GreenCast 160 zachowuje się całkiem podobnie do żywicy SR1670. Największą różnicą jest w rzeczywistości maksymalna wysokość nalewania. Ponieważ epoksyd staje się bardzo gorący i zaczyna się sam gotować, jeśli wleje się go zbyt grubo, należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli żywica zaczyna się gotować, to natychmiast nie nadaje się do użytku i należy ją wyrzucić. Nabiera silnego żółtego odcienia i staje się mleczny. To nie jest miły widok, jak na stół. Dlatego od wysokości odlewu powyżej 3 cm należy stosować żywicę odlewniczą SR1670 lub pracować w dwóch warstwach.

Żywica epoksydowa świeci się na stole

Zacznijmy od preparatów do tablicy epoksydowej LED. Przede wszystkim należy ostrożnie usunąć korę z drewna za pomocą dłuta. Następnie należy ją czysto strugać i przyciąć do żądanej długości. W tym celu należy użyć piły tarczowej, aby uniknąć nierówności. Jeśli nie masz pod ręką takiej piły, możesz zlecić jej wycięcie stolarzowi lub handlarzowi drewnem, od którego zakupiłeś kawałek drewna. Gdy tylko drewno jest płaskie i pocięte, zaczynamy budować formę.

Budowa formy

Aby móc później wypełnić żywicę, należy wcześniej zbudować formę. Należy użyć płyt MDF o grubości 15 mm i przyciąć je na żądany wymiar. Zbuduj formę o 10 cm wyższą od blatu. Zapobiegnie to wylewaniu się epoksydów. Po przecięciu dna i boków, można je połączyć ze sobą. Następnie użyć silikonu sanitarnego do wypełnienia rowków. Dzięki temu epoksyd nie skończy się na złączach. Następnie wlej wosk do formy, aby później można było wyjąć gotowy blat.

Stół epoksydowy z diodą LED

Teraz musisz ułożyć kawałki drewna w formie, jak chcesz później w blacie stołu. Jeśli chcesz mieć stół z żywicy epoksydowej z diodą LED z rzeką, więc z rzeką w środku, a następnie umieścić kawałki drewna każdy lewy i prawy w długości w zbudowanej formie. Następnie pomaluj je cienką warstwą żywicy za pomocą pędzla. Zanim przejdziemy do następnego kroku, pozwólmy mu całkowicie wyschnąć. Zapobiegnie to wchłanianiu przez suche drewno zbyt dużej ilości epoksydów.

Następnym krokiem w tabeli epoksydowej z diodą LED byłaby obróbka żywicy. Przed rozpoczęciem pracy należy założyć okulary ochronne i nigdy nie pracować bez rękawic! Następnie wymieszać żywicę z utwardzaczem zgodnie z zaleceniami producenta. W razie potrzeby można dodawać pigmenty i kolory. Nie ma żadnych ograniczeń dla twojej kreatywności. Istnieją również pigmenty z drobinkami brokatu, a następnie Twój stół mieni się później w miejscu, gdzie wlano żywicę pigmentowaną. Można z nim osiągnąć wspaniałe efekty.

 • Zbuduj pierwszą formę
 • następnie przygotować kawałki drewna
 • a następnie ułożyć wszystko w formie
 • i w końcu wlać żywicę

Zalewanie żywicą

Proszę przymocować drewniane elementy do formy przed zalaniem żywicą. Inaczej mogliby odpłynąć, a twój układ zostałby zrujnowany. Do tego celu należy używać zacisków śrubowych, ale nie za mocno, aby nie pozostały w drewnie żadne ślady. Zwłaszcza w przypadku miękkiego drewna trzeba być bardzo ostrożnym. Trudno będzie później naprawić te wady i będą one miały trwały, negatywny wpływ na wygląd stołu. Teraz możesz wlać swoją mieszaną żywicę. Jeśli wlewasz tylko jeden kolor lub tylko bezbarwną epoksydę, to po prostu wypełnij formę.

Aby zapobiec spływaniu żywicy na kawałkach drewna, można wcześniej uszczelnić krawędź. W tym celu należy ponownie użyć silikonu sanitarnego i nałożyć go na całą krawędź kawałka drewna, jeden do dwóch cali od krawędzi. Tworzy to barierę dla epoksydów i zapobiega ich spływaniu po kawałkach drewna. Później będziesz musiał zeszlifować nadmiar epoksydów, co zaoszczędzi ci sporo pracy. Lepiej więc pracować z silikonem sanitarnym, niż długo szlifować i marnować drogie epoksydy.

Tabela rzeczna z efektem wodnym

Aby osiągnąć ten piękny efekt, trzeba zmieszać co najmniej dwa kolory. Aby uzyskać naturalny i fenomenalny efekt wodny, polecamy ciemniejszy niebieski i turkusowy, najlepiej z połyskiem. To sprawi, że efekt będzie bardzo żywy. Wymieszaj więcej turkusowego epoksydu i wlej go na przemian w prawo i lewo do formy. Niech się na chwilę uspokoi, a następnie ukształtuje marmurki drewnianym kijem. Stworzy to bajeczne wodotryski, które zadziwią Cię i każdy stół na pewno będzie wyjątkowy.

Oczywiście można również użyć innych kolorów, nie ma ograniczeń dla Twojej kreatywności w całym projekcie. Wszystko, co chcesz, jest dozwolone. Jeśli chcesz, możesz również umieścić w epoksydie kamyki lub podobne. Jeśli chcesz to z kolorowym tłem, będziesz musiał pracować w warstwach. Wlej pierwszą warstwę epoksydu z pigmentem do formy. Potem niech wyschnie. Tak długo, jak trzymasz się swojej rękawicy, możesz wylewać więcej warstw. Po tym, niestety, można je zobaczyć.

 • Wlać efekt wodny z co najmniej dwoma pigmentami
 • Przezroczysty epoksyd dla naturalnego efektu

Wlać żywicę warstwami

Jeśli żywica stała się dla Ciebie zbyt twarda, nawet jeśli tylko przez przypadek, to musisz pozwolić jej całkowicie wyschnąć. Zajmie to różną ilość czasu w zależności od produktu i producenta. Lepiej jednak odczekać o godzinę za mało, a blat nie będzie wyglądał tak, jak powinien. Następnie wziąć papier ścierny o ziarnistości od 80 do 120 i zeszlifować całkowicie suchą żywicę. Następnie można wlać kolejną warstwę bez oglądania poszczególnych warstw i proszę zawsze pracować dokładnie!

Jeśli chcesz włożyć coś do żywicy, zrób to póki jest jeszcze miękka. Powiedz, o ile nadal możesz go trzymać w rękawiczce. Włóż wszystkie części do jeszcze mokrego epoksydu i wciśnij je trochę, aby nie mogły się od niego oddalić. Proszę nie wkładać tych części do jeszcze mokrego epoksydu, bo wtedy po prostu się zatopią. Niestety, oznaczałoby to, że efekt wstawionych części zniknąłby, a to byłoby bardzo, bardzo irytujące.

Wlać całkowicie żywicę

Teraz możesz włożyć łańcuch LED do żywicy i wypełnić formę aż do górnej krawędzi drewnianych elementów. Końcówka drutu musi być dostępna na zewnątrz formy. Pamiętaj, że epoksyd zwykle nie kurczy się, więc nie wylewaj go za bardzo. Jeśli podczas procesu odlewania utworzyły się pęcherzyki lub nawet pęcherzyki, suszarka na gorące powietrze pomoże Ci je usunąć. Proszę nie trzymać płomienia w jednym miejscu zbyt długo. Maksymalnie trzy sekundy to reguła, a mniej to dużo więcej!

Potrzebna jest cierpliwość!

Stół epoksydowy nie jest sprintem, ale znacznie bardziej maratonem. Musisz mieć dużo cierpliwości pomiędzy poszczególnymi krokami, aby osiągnąć doskonały rezultat. Zwróć uwagę na temperaturę w Twoim warsztacie lub garażu. 18 do 21 stopni Celsjusza są idealne. W zimniejszych temperaturach żywica staje się twarda i lepka, jeśli jest zbyt ciepła, wtedy trudniej z nią pracować. Proszę nigdy nie kłaść żywicy na podłodze, ponieważ jest ona zawsze zimniejsza od powietrza. Żywica bezwzględnie należy się na stole.

Polerowanie stołu epoksydowego za pomocą diody LED

Teraz usuwamy blat z formy. W tym celu należy poluzować śruby i usunąć poszczególne części formy kawałek po kawałku. Dzięki woskowi rozdzielającemu nie powinno to stanowić żadnego problemu. Teraz po raz pierwszy podziwiaj swoje arcydzieło ze wszystkich stron. Potem idzie do pracy. Przeszlifować cały blat ze wszystkich stron. Jeśli epoksyd w niektórych miejscach przepełnił się lub uformował nosy, można je ostrożnie wyrównać. W przeciwnym razie należy zawsze pracować od najgrubszego (80) do najdrobniejszego (180) papieru ściernego.

Ale ponieważ chcemy, aby stół miał naturalny połysk lub wykończenie z wysokim połyskiem, jest więcej kroków do zrobienia. Aby uzyskać naturalne wykończenie, wystarczy teraz obrobić cały blat stołu za pomocą maszyny polerskiej i pasty polerskiej. Należy szczególnie uważać, aby nie wypolerować zbytnio narożników. Niestety, dzieje się to szybciej niż ci się wydaje, więc bądź tam szczególnie ostrożny. W przeciwnym razie należy zawsze pracować równomiernie ruchem kołowym i zawsze mieć wystarczającą ilość pasty polerskiej na obrabianym przedmiocie. Po uzyskaniu zadowalającego wyniku, blat stołu jest naoliwiony.

Wykończenie stołu z żywicy epoksydowej diodą LED

Do olejowania zalecamy wysokiej jakości olej do drewna. Użyj niestrzępiącej się ściereczki z mikrofibry i wprowadź olej do blatu okrągłymi ruchami. Im więcej warstw oleju nałożysz, tym ciemniejsze będzie drewno. Tak więc, dla bardzo lekkich drzew, które chcesz zachować lekkość, musisz pracować z odrobiną olejku i delikatnie go wmasować. Następnie można zamontować wybrane nogi na blacie stołu i gotowy jest pierwszy samodzielny stół z żywicy epoksydowej z oświetleniem LED. Gratulujemy tego wielkiego osiągnięcia i cieszymy się twoim stołem.

Jeśli natomiast chcesz mieć stół z wysokim połyskiem, to przed polerowaniem będziesz musiał pracować szlifierką do 3000 ziarnistości. Wymaga to trochę cierpliwości i czasu. Należy również szlifować na mokro, co jest możliwe przy użyciu specjalnego papieru ściernego. Wytrzyj wodę pomiędzy każdym szlifowaniem i pracuj bardzo czysto. Ledwo można się wydrapać. Następnie, po przyklejeniu krawędzi, wylać epoksyd na stół i pozostawić do wyschnięcia. Następnie ten blat jest również olejowany i masz stół epoksydowy o wysokim połysku z diodą LED.